Demontáž zámku zadních dveří (bez el. stahování oken)
Autor: Emjey (CFC 008)Datum: 4.5.2004

Nejprve si vhodným způsobem odpáčíme krytku madla dveří, já jsem zvolil méně bolestný způsob, kdy krytka ani madlo neutrpí škrábance, jaké by mohla utrpět při pokusech o vypáčení z přední strany. Na zadní straně blíže ke spodní straně madla je otvor, do kterého vložím přípravek a tlakem zevnitř jednoduše krytku vytlačím. Použil jsem k tomu přípravek (imbus), který pozná asi každý, kdo někdy montoval zakoupený nábytek (viz foto) ale asi lze použít cokoli podobného s tvarem do L.

Vyšroubujeme dva šrouby v madle, které se nám nyní zpřístupnily, pak odšroubujeme 6 šroubků po obvodu obložení dveří a 1 šroubek pod malou plastovou krytkou v prohlubni u vnitřní kliky otevírání dveří (viz přibližně označené body na fotce). Sundáme kryt vnitřní kliky, začneme od užšího konce (na druhém konci jsou dvě pacičky zapadající do jamek), současně držíme kliku, jako bychom otevírali dveře a kryt sejmeme.

Teď už nám zbývá sundat jen klička stahování okna, je zasunuta na "tisícihranu" a zajištěna sponkou (viz obr. demontované kličky), která však neklade velký odpor. Je umístěna mezi tělem páčky a vymezovacím kroužkem před obložením. Já ji celkem jednoduše vysunul malým úzkým šroubováčkem.Pak už můžeme jednoduše obložení dveří sundat.

Teď si sundáme pěnový (?) tlumič bočního nárazu, je uchycen na třech umělohmotných úchytkách, rukou vytlačit směrem doleva z bílých "čudlíků".

Jelikož se ale potřebujeme dostat k zámku, je nutné si odstranit také pěnovou výplň dveří, která je po obvodu přilepena černým lepícím tmelem, já jsem použil starý kuchyňský "mazací" nůž bez zoubků, řezat zhruba v půlce vrstvy tmelu mezi karosérií a pěnovkou, aby se pak dala přilepit zpátky (také na to moc nešahat, ztrácí pak přilnavost). Obříznul jsem si jen levou část pěnovky a ohrnul doprava a zajistil pod lankem, aby mi nepřekážela v další práci. Nyní přijde na řadu demontáž vnější kliky zámku, je uchycena zevnitř dvěma šroubky, nejprve vyšroubujeme první (nám momentálně vzdálenější), na který se dostaneme až po odstranění gumové zátky (viz bílá šipka na předchozím obrázku), poté z venku ze dveří sundáme krátkou trojúhelníkovou krytku, nyní odšroubujeme druhý šroubek (nám nyní bližší) a můžeme vyndat zvenku kliku dveří a gumové podložky kliky.

Teď už k vlastnímu zámku. Odpojíme konektor servomotoru centrálního zamykání (konektor má na pravé straně pacičku, kterou musíme zmáčknout,aby šel rozpojit - na mém obrázku není vidět,konektor byl zaizolován - viz bílý kroužek na fotce). Já jsem si ještě vyšrouboval šroubek, který drží vodící lištu okna, kvůli lepší manipulaci při vyndávání zámku (viz červená šipka na fotce).

Nyní můžeme vyšroubovat 3 vnější šrouby zámku dveří a zámek vytáhneme směrem dolů a pak ven ze dveří, zbývá už jen odpojit táhlo od zámku (uchycení analogické jako u brzd na kole - uvolnit z držáku bowden táhla a pak táhlo vytočit)a je hotovo.