Výměna pylového filtru
Autor:Bivy (CFC 316)Datum: 5.6.2004

Výměna filtru je otázkou cca půl hodiny a bylo by to ještě rychlejší, kdyby soudruzi z Fordu ukládali mřížku pod oknem z leva doprava a ne obráceně. Takhle bohužel musíte demontovat skoro všechno, co je pod čelním sklem. Samotný pylový filtr se nachází v místech pod plastovou mřížkou pod čelním sklem na straně spolujezdce. (Mimochodem ve fordu za pylový filtr chtěli 650,-. Sehnal mi ho kámoš, pravda má 30% slevu, je to možná druhovýrobá, ale originál na Ford Focus 2.0 16V za cca 200,-)

Takže začněmeš. Nejprve si poznačíme křídou, nebo lepící páskou polohu stěračů. Otevřeme kapotu a odklopíme krytky šroubů stěračů. Odšroubujeme matky (tuším 13-ky to byly) a za pekelného kroutění hekání a nadávání sejmeme ramena obou stěračů.

Na plastové mřížce jsme si všimli několika jako by krytek šroubů. Ty jsou mimo jedné, té uprostřed ( na obrázku v červeném kolečku) úplně, ale úplně falešne, takže se je nesnažte vyloupnout šroubovákem. Akorát si dokoušete ten plast ( falešné krytky akorát ukazují, v kterých místech jsou nacvakávací čudlíky toho plastu). Takže vyloupneme tu krytku uprostřed a vyšroubujeme šroub s křížovou hlavou.

Teď si povolíme zámky na okraji plastové mřížky (opět v červených kolečkách). začít musíme z pravé strany (pohled od čumáku na auto). Pak mřížku nadzvedneme, zasuneme pod mí ruku do míst již zmiňovaných falešných víček a tlakem nahoru uvolníme jedem čudlík po druhém. V příručce píšou, že je mřížka ještě přilepená těsnícím tmelem ke sklu, ale na mém autě už bylo sklo měněné a po tmelu ani památky a nevypadá, že by to moc vadilo (pokud dobře doléhá těsnící guma). Pokud tam tmel máte, musíte ho odstranit. Totéž uděláme i na druhé straně. A to je v podstatě vše. před námi se objeví, v nejpravděpodobnějším případě, krásně černý a zabordelený filtr pylových částic ( u mne leště vylepšený dezénem volně rozmístěných plísňových skvrn. ovšem na obrázku můžete vidět již zabudovaný nový filtr (to je to bílé, svítící novotou).)

Mírným tlakem na rohy lemu filtru směrem od okna odklopíme čelní lištu, čímž nám už nic nebrání starý filtr vyjmout. Pěkně vyčistíme hrdlo větracího potrubí a snažíme se (pokud máme stejný bordel na okně jako já...pozdě jsem si uvědomil, že jsem měl lem okna očistit, než jsem vytáhl starý zanesený filtr...tomu už by to neublížilo), aby nám tam nic nepopadalo. Zasuneme nový filtr, zaklapneme a máme hotovo. teda, ještě složit zbytek auta, ale to už jde skoro samo.

Plast osazujeme tentokrát od strany spolujezdce a jediný zádrhel je trefit se a zaklapnout všechny vnitřní kolíčky, aby mřížka pěkně přiléhala k oknu. Pokud máme hotovo, měli by jsme ještě zatáhnout vhodným těsnícím tmelem spoj okna a těsnící gumy. Mě se neptejte jakým, já jsem to nedělal. Každopádně nám musí těsnící guma na okně všude perfektně sedět. Pak už jenom pozastrkáváme izolační kobereček, kde vylezl pod plastem, stáhnem plasty šroubkem, zakrytujeme, podle značek osadíme raménka stěračů na tisícihran, zatáhnem matkou s podložkou, zaklopíme krytky a máme hotovo. Teď naložíme největšího alergika z okruhu rodiny a známých a zajedeme se s ním projet kolem rozkvetlých luk (PS.: když mu u toho otevřete okénka, moc mu nový pylový filtr nepomůže:o) )

A na závěr ještě několik fotek, pokud si myslíte, že pylový filtr se nezanáší. Mě přiměl k výměně pach plísně pronikající do interiéru při vlhkém počasí.