Montáž světel pro denní svícení

(autor: profesor, 19.7.2008)

 

Tak jsem se před odjezdem na dovolenou konečně dokopal k montáži SPDS, skončila mi záruka  a tak ničím neomezován rozebírám pomalu celý předek auta bo vše je zakrytováno.

Po odklopení kapoty jsem zjistil že se k ničemu nemůže a bez demontáže světel a zámkové lišty se neobejdu, naštěstí je to poměrně jednoduchá záležitost. Zámková lišta je přidělána plastovými vruty ve specielních hmoždinkách, stejně tak její kryt který musíme sundat jako první. Šrouby normálně vyšroubujeme a hmoždinky pak vytáhneme, jak kryt tak zámková lišta jsou nahoře šroubovány a dole zacvaknuty.  Světlo drží pouze jeden centrální šroub, po jeho vyšroubování vycvakneme sdružený světlomet slabým tahem směrem k sobě a vysuneme jej na jakýchsi vodících trnech, pak odpojíme konektor a světlo máme odděleno ( odpojoval jsem pouze světlomet na řidičově straně, u spolujezdce to nebylo nutné stačilo jej pouze demontovat a položit na motor,  na řidičově straně budeme potřebovat více prostoru pro vytvoření kabelového svazku a připojení SPDS ).

Díky rozměrům použitých SPDS nemáme u tohoto typu vozu jiné místo pro montáž  než spodní díl předního nárazníku, tam však narazíme na problém : a) spodní lem je moc krátký a krycí plastový díl zase moc pružný.  b) spojení těchto dvou dílů vytváří nepříjemný schod.

Bylo proto nutno vytvořit jakýsi mezi-kus mezi originálním držákem pro SPDS a nárazníkem,

v našem případě byla použita nerezová pásovina  šíře 60mm a tl. 5mm.

Pro odměření a tvarování tohoto mezi-kusu je třeba oddělit krycí plast od spodního lemu nárazníku, toto spojení je opět realizováno plast šroubem a hmoždinkou, po vyjmutí hmoždinky máme první montážní otvor pro držák, další pak musíme odměřit  a provrtat spodní lem nárazníku (nebudu tady rozepisovat konkrétní míry, případný zájemce nechť si upraví dle svého držáku.) Do vytvarované pásoviny podle zakřivení nárazníku vyvrtáme na požadovaných místech otvory a vyřízneme závitníkem závit (proto ta síla 5mm, do zadního

vrtaného otvoru nemáme šanci bez demontáže celého nárazníku dostat matici). Před definitivní montáží samotných světel vyrobíme kabelový svazek, ve světlech jsou přívodní vodiče zality.

Pro vytvoření kabel. svazku potřebujeme umístit ještě měniče, pro tento typ čipových SPDS nezbytné, dostaneme tak další bod pro koordinaci směru kabel svazku  (toť důvod vyndávání světel) v mém případě jsou měniče umístěny na chladičové příčce za sdruženými světly.

Originální kabeláž od sady SPDS má takměř akurátní délku, napájení obou měničů je propojeno a ukostřeno vedle klaksonu na výstuze před chladičem. Z takto vyrobeného svazku nám tedy vychází pouze jeden červený vodič (pro + z relé) pod světlem na řidičově straně u pojistkové skříňky.

Všechny šrouby byly fixovány spec. lakem proti povolení a kde to bylo možné ještě kontramaticí.

Vlastním zapojením automatiky se v této první části zabývat nebudu, byla realizována pouze provizorně (nedostatek času), použitá automatika je mé vlastní výroby a protože úprav el. instalace bude vícero bude vytvořen další spec. kabelový svazek.

 

Závěrem omluva za kvalitu fotek, jsou bohužel foceny mobilem.