Oprava zlomeného elektrického vedení do pátých dveří na Focusu.

Jsem šťastným majitelem staršího Fordu Focus Combi 1.8i (1999) a stalo se mi, že po čase přestalo fungovat elektrické dálkové ovládání pátých dveří. Po nezbytné kontrole - proměření pojistek a tlačítka jsem se vrhnul na kabelový svazek vedoucí z karoserie do 5-tých dveří. Naskytl se mi následující pohled.

Vzhledem k věku a tomu, že zavazadlový prostor otevírám mnohokrát denně, tak to snad ani jinak dopadnout nemohlo.

Řešením by byla snad výměna celé kabeláže v pátých dveřích až po konektor v zavazadlovém prostoru. Myslím, že by to bylo finančně i manuálně náročné. Proto jsem přistoupil k výměně jen části poškozené kabeláže.

    Co bylo k tomu potřeba:
  1. nějaký starší svazek autokabeláže (v mém případě ze škodovky) - potřeba dodržet průřezy jednotlivých kabelů
  2. 2 kusy menší elektrikářské svorkovnice (čokoláda) o 9 kontaktech
  3. izolační páska na autokabeláž
  4. plastové stahovací pásky
  5. patřičné nářadí – štípačky, nůž, šroubováky
  6. odhodlání
Celková cena materiálu tedy zanedbatelná..

Pracovní postup:

Odstranit levý kryt dutiny podběhu v zavazadlovém prostoru a rozpojit šedý a modrý konektor. Viz obrázek.

Je to nutné pro předejití zkratu při štípání kabeláže

Dále je potřeba odmontovat vrchní plastové čalounění pátých dveří (vše je jen nacvaknuto, takže je třeba odchlípnout a s citem odtrhnout). Odmontovat lampičku zavazadlového prostoru, plastové kryty levého a pravého zadního sloupku a odchlípnout čalounění střechy.
Odstřihnout kabelový svazek v prostoru střechy a u průchozího otvoru ve dveřích. Na oba konce svazků si po odizolování konců kabelů namontovat elektrikářské svorkovnice.

Pokud se použije menší typ svorkovnice, není problém aby se vlezla pod čalounění střechy. Pro ruce je tu na práci trochu omezený prostor, ale dá se to zvládnout

Novou kabeláž ne nutno připravit mimo auto. Ustřihne se tolik kabelů kolik je v původním svazku a to asi o 10 cm delších než kabely ve vystřiženém kusu. Je třeba dodržet průřez kabelů, neboť do dveří vede napájení vyhřívání zadního okna. Tečou tedy některými žilami svazku vcelku velké proudy.Tenčí kabel by se mohl enormně zahřívat.Tloušťka jednotlivých žil je dobře patrná na vystřiženém kusu.

Svazek je potřeba pěkně urovnat a pevně omotat izolační páskou odizolovat konce a po té pro protáhnout stejnými místy kudy vedl původní kabel.

Po protažení svazku pěkně propojit jednotlivé žíly do svorkovnice, tu pomocí stahovací pásky připevnit ke dveřím.(V mém případě jsem použil dva otvory už z nějakého důvodu připravené už od výroby)
Další konec svazku připojit na svorkovnici pod střechou a tu také připevnit páskou. Samozřejmě je nutné aby se kabely propojily barva na barvu. Je nutné zapojovat postupně a kontrolovat barvy propojených vodičů. Pokud se podaří sehnat kabely ve stejné barvě jako originál, je práce mnohem jednodušší.

Následně všechny kryty zpět tam kde byly a je hotovo.

Forďák tělem i duší Petr Zatloukal.